
Papier towarzyszy nam codziennie – w pracy, szkole, na uczelni. To niezwykły wynalazek, który przyczynił się do rozwoju ludzkości. Jednak nie zawsze wyglądał tak, jak teraz. Kiedyś używano innych surowców do produkcji papieru. Z tego artykułu dowiedz się jakich.
Historia papieru – co warto wiedzieć?
Papier towarzyszy ludzkości od wynalezienia pisma. Mimo rozwoju technologii, wciąż go potrzebujemy. Już 6 tysięcy lat temu szukano idealnego nośnika zapisków. Podejmowano wiele prób, wykorzystując najróżniejsze surowce do produkcji papieru. Używano między innymi łodyg bambusa, odpadów konopnych oraz krzewów morwowych. Papirusy, znane w starożytnym Egipcie, produkowano z cibory papirusowej, której włókna układano, nawilżano wodą i sklejano. Zważając na fakt, że wcześniej do pisania służyły tylko gliniane tabliczki, papirusy były dużym krokiem naprzód. Metodą prób i błędów udało się stworzyć papier, jaki znamy obecnie – wytwarzany z drzew. Współczesne surowce do produkcji papieru to przede wszystkim roślinne włókna pozyskiwane z drewna bukowego i sosnowego. Producenci chętnie wykorzystują także konopie, len, bawełnę czy trzcinę. W wyniku obróbki mechanicznej powstaje masa celulozowa, a w przypadku chemicznej ścier drzewny. Na rynku dostępny jest zarówno papier drzewny, jak i pozbawiony ścieru drzewnego.
Surowce do produkcji papieru – jakie rodzaje papieru pozwalają nam uzyskać?
Papier możemy podzielić ze względu na nośnik informacji i strukturę. Pierwsza klasyfikacja pozwala wyróżnić papier gazetowy i biurowy. Z kolei przy podziale uwzględniającym strukturę mamy do czynienia z papierem drzewnym, brystolem i bibułą. W przemyśle wykorzystywane są także inne, specjalne rodzaje papieru, jak papier papierosowy, rysunkowy i ścierny.
Wyróżnić możemy aż 10 klas papieru, z czego numer 1 to papier najwyższej jakości, zaś 10 – najsłabszej. Dokonanie takiego podziału jest możliwe dzięki analizie składu włóknistego.
Surowce do produkcji papieru – zastosowania tektury i kartonu
Producenci często korzystają z kartonów i tektury, by tworzyć między innymi albumy i opakowania. Kartony makulatorowe nadają się do produkcji różnego typu wyrobów dzięki temu, że dostępne są w różnych kolorach, sztywnościach i gramaturach. Na przykład kartony powlekane z białym spodem nadają się do produkcji ekskluzywnych albumów wykorzystywanych w przemyśle kosmetycznym. Z kolei kartony powlekane z kremowym spodem znajdują zastosowanie podczas produkcji opakowań leków czy suplementów diety stosowanych przez branżę farmaceutyczną. Wytwórcy tektury oraz papieru pozyskują surowce od dystrybutorów, takich jak https://oqema.pl/produkty/branza-techniczna/. Dostępne są tam surowce do produkcji papieru, do których zaliczamy woski parafinowe i polietylenowe oraz koloidalne krzemionki i tlenki metali.
Obecnie producenci coraz chętniej korzystają z papieru z recyklingu. Jest to ekologiczne rozwiązanie, które pozwala ograniczyć zużycie wody i energii. Chroni lasy przez zmniejszenie zapotrzebowania na drewno oraz zmniejsza koszty produkcji.